SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
harikaradyo.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Chat – Sohbet

Chat

İsiminden de anlaşıldı üzere Tüm Chat alemini bir araya toplayan sitemiz Chat kelimesinde yerini almış durumdadır. Sanal alemin en tercih sitesi olan Harika Radyo sizlere en iyileri sunmak için en bilgili ekip ile çalışmalarına devam etmektedir. En Çok kullanılan global kanallarımızdan biri olan chat kanalımızda kurallara uyarak chat yapabilirsiniz. Chat kanalımızın bir özelliyi vardır. Bu chat kanalımızda birbirinden farklı sunuculardaki insanlarla sohbet edebiliyorsunuz. Yazılımı yapan Sunucu baş yöneticilerinden Nefret kardeşimizin düşüncesi tutmuş olup, sitemize büyük bir katkı sağlamıştır, sadece sunucumuz bünyesindeki kişilerle değil başka sunuculardaki insanlarla chat yapabilir, günün yorgunluğunu sizde atabilirsiniz.  Yeni dostluklar kurabilirsiniz. Diğer oyun odalarımızda yarışmalara katılıp sizde birinci olabilirsiniz.

Chat Yönetim Anlayışı 

Kullanıcılarımızın  saygı ve sevgi içinde rahat ve güvenli bir sitede chat yapabilmesi, yeni dostluklar kurması  ve eğlenceli vakitler geçirmesi için herşeyin  en güzelini düşünmekteyiz. Özel chat’lerde  şifreleme tekniyi kullanılmaktadır ve asla bir başka kullanıcıyla diyalog geçmişiniz asla paylaşılmaz. Kural ihlali yada yasa dışı , siyaset gibi girişimlerde resmi kurum ve kuruluşlara gerekli bildirimler yazılı ve log halinde verilmektedir. Bizim istediğimiz güzel bir ortam olmasıdır, Çalışmalarımız bunun üzerinde devam etmektedir chat yönetim anlayışımız sadece sizin rahat etmesidir.

Chat Tarihçesi ve İlk Mirc Chat 

1988 yazında Finlandia Oulu Üniversitesinin bilgi prosedür departmanında çalışan Jarkko “WiZ” Oikairen tarafından ilk IRC client ve server yazıldı ve böylelikle IRC (web relay chat) doğmuş oldu.

Oikairen, “OuluBox” isminde eş vakitli konuşmaya olanak veren, tolsun.Oulu.Fi adresinden host edilen ve bir BBS (Bulletin Board System) server üzerinde çalışan bir software yazdı. “Chat” bölümünü meydana getirmek için Jyrki Kuoppala ve Jukka Pihl tarafından yazılan program kullandı.

Jyrki Kuoppala birinin başka bir makinedeki birine bildiri yollaması amacıyla rmsg programını yaptı. Bu #kanal sistemiyle değil de kişiden-şahsa bir iletişim sistemiydi.

O zamanlar mevcud bir diğer fazla-kullanıcılı chat (sohbet) programı ise MUT (Multi User Talk) idi. Jukka Pihl doğrulusunda yazılmıştı.Bu programın kötü bir tarafı düzenli çalışmamasıydı. Bunu düzeltebilmek amacıyla IRC denen şey düşünüldü.

Böylelikle IRC, 1988 in ağustos ayı nihayetinde doğmuş oldu. İlk IRC serverı “tolsun.Oulu.Bi” olarak isimlendirildi.

Kullanıcı sayısının yükselmesi ile Jarkko Oikairen in Helsinki ve Tampere Üniversitesi’ndeki birtakım arkadaşları IRC Serverlarını çalıştırmaya başladı ve daha sonra başka üniversiteler bunu takip etti. Markku Järvinen, clientin geliştirilmesine yardımcı oldu.

Jarkko, Bitnet vasıtasıyla Denver ve Oregon State Üniversitesindeki dostlarıyla haberleşti ve uygulamasını denemelerini istedi. Vijay Subramaniam Fin’li olmayıp IRC’ ı kullanan ilk insandır ve ondan program yayılmış ve üniversitedekiler Fin Network’üne bağlanmak istemişlerdir.

Kısa zaman içinde IRC, çok büyümeye ve Fin Ulusal Network (Funet) üstünden kullanılmaya başlandı, daha sonra internetin İskandinav kolu olan Nordunet’e bağlandı. Kasım 1988’de IRC web çapında yayıldı.

IrcII, 1989’da Michael Sandrof doğrulusunda oluşturuldu.1990’da, ircd’nin yeni bir sürümü olan yeni bir network yüklendi (2.6). Chnet olarak adlandırılan network (yaklaşık 25 serverlı ancak kullanıcısız) programcılar arasındaki itilaf sebebiyle dağıldı.

EFnet “ErisFreenetwork”

IRC dünyasındaki ilk önemli itilaf ağustos 1990 da yaşandı. A-kesin’te (anarchy net) eris.Berkeley.Edu olarak adlandırılan bir serverdan oluşuyordu. Sürekli açıktı, password yoktu ve bağlantı sayısı limitli değildi.

Eris free network, EFnet, ilk kez IRC’den Q-lined (Q for quarantine) olabilen eris makinesini yaptı. Bir Greg olan “wumpus” (Lindahl) Eris’in bu line’ı reddetmesi üzerine EFneti kurdu. Böylece A-kesin eris Serverları ile, EFnet ise eris olmayan serverlar ile şekillendi.

A-netin ölmesiyle EFnet ismi kısa bir müddet yaşadı ve geçerliliğini yitirmeye başladı ve IRC yeniden geri döndü.TubNet kapanan daha sonraki network oldu. Bu tüm netsplitler içerisinde en büyük risk yaşam sürdüren #hottub daki insan sayısının artmasının bir sonucuydu.

Yaklaşık 100 user seviyesinde 5 servera sahipti ve aynı senenin Eylül ayında yeniden kapandı. IRC’ın tarihinde en sık gündeme gelen zaman körfez savaşıdır. İlk defa 1991 in başlarında 300 eş zamanlı user bulunmuştur.

“Undernet”

Diğer bir ayrılma çabası 1992 ekiminde Amerikada ‘Wildthang’ doğrulusunda başlamıştır (Efnetin ircd versiyonu 2.8.10’dan ayrılmıştır). Bot ları geliştiştirmek için networkler test edilmiş ve çok kısa zamanda “dostlar ve onların arkadaşları” mantığıyla fazla kısa bir sürede büyümüştür.

Avrupa’da ve Kanada’da ayrılan yeni Serverlar aralıkta başka bir Kanada serverına bağlanmış ve aynı ayın nihayetinde fr-ca networkü diğer bir Amerika networküne bağlanmış ve daha sonra bu networke Undernet adı verilmiştir. Netsplitlerden doğan kanal kaoslarını çözüme ulaştırmak ve userların kanalları kaydetmesini ve müdafaasını gerçekleştiren Cservice programı Undernetle başlamıştır.

“DALnet”

DALnet, 1994 yılının Temmuz ayında laglardan, netsplitlerden ve EFnet üstündeki çalışmalardan farklı bir şekilde, alternatif bir IRC ağı olarak kurulmuştur. MIRC, DALnet’in gelişimine çok katkı sağlamıştır.Çünkü DALnet, mIRC sunucu listesinde sahip bulunduğu serverlerla en ufak ağlardan bir tanesiydi.

Bu liste alfabetik olarak düzenlenmişti ve DALnet, EFnet ve Undernet ve diğer iri ağların önünde gelmekteydi.Sonuç olarak , IRC’a yeni olan birisinin programı yüklemesiyle, tabii olarak bastaki server veya ağa bağlanmıştır.Bu da ‘mIRC yeni kullanıcılarının’ DALnet’e sürüklenmesine neden olmuştur.

1995 yılı sonlarına doğru, ayni anda online kullanıcı adedi rekor rakamına ulaşarak 1000′i bulmuştur.Hızla artan kullanıcı sayısıyla, 1996 yılı ilk haftalarında ağ, bir grup sorunlarla karsılaşmaya baslar.

Daha önce pek istenmeyen lag ve netsplitler ortaya geliyordu. Buna ilave olarak, autokill fonksiyonu bazı koordine bozuklukları yaratmıştı.Bütün şunlar Kline takımının kurulmasının yolunu açmıştır.

Mopher, NickServ ve ChanServ servislerini kodlamaya karar verir, 2 servis MirclMax’in çalıştırmakta olduğu botun konusuna dayandırılmıştı. #StarTrek kanalında, MirclMax’in ircII botu, RunABot, kanalı kontrol edebilen, modelock kapasitesi olan ve operatörler amacıyla giriş seviyelerini kontrol edebilen bir bottu. Founder‘ın seviyesi de eklenmişti böylece birinin kanal üzerinde mutlak kuvveti olabiliyordu.

ChanServ, DALnet servislerinin ilklerinden biriydi ve 19 Ocak 1995′te doğmuştu. İlk kayıtlı kanal #DS9 (Deep Space 9) idi. MirclMax eski günlerde EFnet’in #StarTrek ve #DS9 kanallarında takılmaktaydı.DALnet’e vardığında de doğal olarak bu kanalları kayıt etmeyi düşündü.MirclMax ilk üç kanalı kayıt etti: #DS9, daha sonraları resmi sohbet ve yardim kanalı olan #dragonrealm ve #StarTrek. 4. Kayıt edilen dalvenjah’in #AFD (alt.Fan.Dragons) kanalı idi.

NickServ ise birkaç ay sonra 1 Mart 1995 günü doğdu.İlk kayıtlı nick Morph lakin nickini Morpher olarak değiştirdi bu da tarihinin değişmesine sebep oldu. Günümüz en eski nickler sırasıyla; JoeBlow, WatchMan, MirclMax, RunAbot ve dalvenjah.

Ardından HelpServ geldi. IrcII için yardim dosyalarını içermekteydi. IrcII amacıyla, yardım dosyalarını programla birlikte alma zorunluluğunuz yoktu. O yüzden, gaye ağın kendi yardim dosyalarına sahip bir botu ağla birlikte çalıştırmaktı.

Her şeyi ayarladık! “Oh, oh! Arkadaşım online olduğunda birşey anlatmalıyım, lakin o zaman da ben burada olmayabilirim.” Ok, başka bir kullanıcıya mesaj bırakabileceğimiz bir servis neden yaratmıyoruz?. “Harika! Adini ne koyalım” ve hepimiz birşeyler düşünmeye başladı… NoteServ, MsgServ, nihayetinde Lefler’in annesi MemoServ isminde bir görüş sunar ve hepimiz beğenir, böylece ismi MemoServ kalır.

Ağın giderek büyümesiyle, yeni bir IRCD (IRC server yazılım) yaratılması sonucu alınmış ve DALnet 1999 Haziranın ‘da Dreamforge’tan Bahamut’a (baslarda dfhybrid olarak tanınan) geçiş yapmıştır. White_Dragon, lucas, Raistlin_Majere, Rakarra ve daha aşırı derece önemli insan bu proje üstünde yoğun bir durumda çalışmıştır. Bu yeni ircd vasıtası ile, serverler on binlerce şahısın girebileceği bir durum almıştır.

“Oz.Org”

Trans Pasifik Avustralya/Amerika Network bağlantısındaki zorluklardan dolayı Mart 1996 da bir Avustralyan serverinin Undernetten ayrılmasıyla kuruldu.

Oz.Org’un ilk birkaç ayı Usenet linkinden ayrılma denemesi ile geçti. Orijinal Undernet X ve W chanserv’inin iki dizaynerının (chaos ve diğeri) bir tanesi Avustralyandı ve aynı kod oz.Org amacıyla Z (chanservin ismi) ismiyle kullanıldı. Mayıs 2001 de 4.000 user ile oz.Org en fazla usera ulaştı.

1996 haziranında savaşın şiddetinin ve e-posta listlerdeki anlaşmazlıkların yükselmesinden aylar sonra ircd’nin geliştirilmesiyle ilgili itilaf şu anda başlamamıştı. Avrupa yönü daha sonra IRCnet ismini aldı. IRC net Serverlarının bir birçok (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet Serverlarının bir birçok ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı adedi gittikçe arttı. 2000 sonbaharında EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usera sahipti.

“IRC.Net”

1996 haziranında savaşın şiddetinin ve e-posta listlerdeki anlaşmazlıkların yükselmesinden aylar sonra ircd’nin geliştirilmesiyle ilgili itilaf henüz başlamamıştı. Avrupa tarafı daha sonra IRCnet ismini aldı. IRC net Serverlarının bir birçok (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet Serverlarının bir çoğu ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı adedi gittikçe arttı. 2000 sonbaharında EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usera sahipti.

“Freenode- open projects network (OPN)”

Bir başka IRC network 1998de açıldı, aynı sene 100 user ve 20 kanala ulaştı. 2001’in sonlarında yaklaşık 4.000 user ve 1.300 üstünde kanala ulaştı. OPN, Dancer IRCD serverı kullanıyordu ve daha sonra ircu kullanmaya başladı. Bu network daha sonra Freenode ismini aldı.

“Diğer networkler”

Elbette IRC internette patlama oluşturdu. Şu an IRC networkünden bağımsız yüzlerce server bulunmaktadır (amiganet, linuxnet, galaxynet, bestnet, NewNet, AnotherNet, ChatNet, UpperNet, ZAnet, X-Net, GammaNet, SuperChat, IceNet, RedBrasil, GR-Net, AlphaStar, SorceryNet vb. Gibi).

2002 lerde başka networklerin bir birçok popüler oldu ve kendi IRC protokollerini düzenledi.

-94′lerde Türkiye’deki ilk IRC sever irc.Metu.Edu.Tr dır. Daha sonradan internasyonal networklerin #zurna kanalından ilham alınarak zurna.Com oluşturulmuştur.

Yine Türkiye’nin ilk serverlarından olan ve 1995-96 senelerinde hizmete giren irc.Planet.Com.Tr Türkiyenin ilk kesin gazetesini çıkarmıştır. Ancak 96 sonlarında maddi nedenlerle kapanmıştır. Ardından superonline, raksnet, adanet vb. Serverların açılmasıyla Türkiye’de IRC bugünkü şeklini almıştır.

 

Chat Mobil

Sizlerde cep telefonlarınızdan veyahut tabletlerden chat kanallarımıza bağlanarak diyer kullanıcılarımız ile chat yapabilirsiniz. Chat Mobil ve cep chat kanalları içinde çeşitli odalar bulunmaktadır ve her odamızın yönetim anlayışı farklılık gösterebilmektedir. Toplu genel chat kanallarımız dışında yani global kanallarımız dışında sizin kendinize ait olan özel pencerelerde chat yapabilirsiniz. Gelişen ve güncelenen mobil uygulamaların yaygınlaştı bu dönemlerde bizde bu uygulamalar ile sizlere en iyi hizmeti vermekten gurur duymaktayız. Düşünün sizin nerede olduğunuzun bir önemi yok cebinizde bir akılı telefon olması yeterli türkiyenin, dünyanın neresinde olursanız olun burada kurmuş olduğunuz dostlarınızla nerede olursanız olun chat yapabilirsiniz ve onlarla eğlencelere devam edebilirsiniz. Bunu chat mobil ile sağlıyoruz. Biz bu alanda lider bir marka haline geldik, en uygun sürümleri sizler için geliştirdik. Her telefon modeline uygun sürümler hazırlanmıştır. Biz sizlere en iyisini sunduğumuz için ve bu saygı ortamını sizlere sunduğumuz için kendimizle gurur duymaktayız.

IRC Chat – Çalışma Şekli

IRC, TCP/IP ((Transmission Control Protocol/Internet Protocol) (İletim denetim protokolü/web Protokolü)) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır.

Kısaca değinirsek;

TCP, Bağlantılı ve emin bir iletişim sağlar. Yani, bilgisayarlar arasında açılan oturumlar üzerinden geri yüklemeli olarak yapılan iletişim şeklidir (geri yükleme yollanan bilginin amaca ulaştığından güvenilir olmak amacıyla tüketilir).

IP ise bağlantımızın bundan dolayı paket yollayıp alma işlemimizin adreslemesini yapar. Her farklı link için 0-255 arasında x.X.X.X adetleri şeklinde bir ip numarası vardır. Hesap yoluna gidersek aynı zamanda farklı olan yaklasık 4 milyar kadar = 2³² ip adresi bulunabilir. IRC, TCP/IP protokolüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir.

Chat Siteleri

İki veya daha çok katılım gösteren kişiye gereksinim işitilen, karşılıklı veya toplu halde dialog kurma biçimine sohbet adı verilir. İnternet içerisinde gerçekleştirilen sohbetlerin genel adı chat olarak ingilizceden dilimize giriş yapmıştır. 2000’li yıllarda oldukça popülerlik kazanan web tüketimi yanında insanlarda keyifli zaman geçirmek için bir takım farazi uğraşlar getirmiştir. Bunların başlangıcında sohbet odaları ve akabinde sosyal medya siteleri gelmektedir. Bu iki platformu birbirinden ayıran en bariz özellik olarak ;

Sosyal medya sitelerinde üyelik koşulu varken, sohbet siteleri üzerinde bu zorunluluk yoktur.
Chat siteleri daha yalnızca ve kolay erişimi olan parasız mobil sohbet hizmeti sunar.

 Chat Odaları

Gündüz saatlerinde yaklaşık 350 – 450 arası anlık (gece 850 ) katılımcı!

Katılım gerçekleştiren türkçe mirc kullanıcıları ve genelde mobil cihaz kullanan kişilerdir.

Ağırlıklı olarak Eskişehir, aydın, İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa şehirlerinden giriş sağlanmaktadır..

Kendine yeni heyecanlar arayan hanımefendilerin yanı sıra kamuda çalışanlarda sıkça sitemizde chat yapmaktadır.

Özel pencerelerde yapılan chatler çok aşırı kötü kelime ve kelimeler içermedikçe müdahale edilmemektedir.

Kişisel spesifik bilgilerin paylaşımı mevzusunda bilişim suçlarınca kabahat olarak belirti edilen paylaşımların yapılması yasaklanır.

Her türlü eğlencelere  ev sahipliği üreten Harika Radyo chat sitesi , sizler amacıyla oyun odalarında eğlenceli bir rekabet ortamı yaratmıştır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Çanakkale Dul sohbet Çanakkale Dul sohbet

Cebinizden Yemeyen Sohbet  Gelişen teknoloji ile girdiğimiz internette sohbet deneyimi elbette bir çok sitenin kurulması ile devam etti. Elimizde o kadar çok site var...

DEVAMI
Bursa Dul sohbet Bursa Dul sohbet

Sosyal hayatımızın bittiği bu karantina günlerinde yalnızlığımıza aynada bakıp sevimsiz bulduğumuz bir dönem. Yalnızlığın zor geldiği bir dönem. Kimseyle konuşamamanın ağırlığıyla yasıyoruz....

DEVAMI
Burdur Dul sohbet Burdur Dul sohbet

Yüz yüze Sohbet İmkânı   Chat odalarımız kişiler nasıl rahat ediyorsa o şekilde konuşabilsin diye yazılı ya da görüntülü olacak şekilde birbirinden...

DEVAMI