SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
harikaradyo.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Fetret Devri

FETRET DEVRı

Osmanli tarihinde, kardeslerin saltanat mücadelisi verdikleri ve 1413 yilina kadar devam eden karisikliklar dönemi diyebilecegimiz “Fetret Devri”, Timur`un uyguladigi bir siyasetin sonucu olarak ortaya çikmistir.

Yildirim Bâyezid, Ankara Savasi`nda Timur`a esir düstügü zaman en büyükleri Süleyman olmak üzere ısa, Mehmed, Musa, Mustafa ve Kasim adlarinda alti erkek çocuga sahipti. Bunlardan besi babalari ile beraber Ankara Savasi`na katilmislardi. Kasim ise çok fazla küçük oldugundan Bursa`da kalmisti.

Süleyman çelebi, muharebenin kayb edildigini görünce babasinin emri üzerine Vezir-i Azam çandarlizâde Ali Pasa, Murad Pasa, Yeniçeri agasi Hasan Aga ve Subasi Eyne Bey ile birlikte yanindaki kuvvetlerle Bursa`ya gelmis, buradan da küçük sehzade Kasim`i alarak büyük zorluklarla Rumeli`ye geçebilmisti. ısa çelebi, muharebe meydanini terk ettikten sonra Balikesir taraflarinda saklanmis, Mehmet çelebi Amasya`ya çekilmis, Musa ve Mustafa ise babalari ile beraber tutsak düsmüslerdi.

soylu gayesi, kuvvetli bir Osmanli Devleti yerine, kendisine bagli ve onun yüksek hâkimiyetini taniyan parçalanmis birkaç Osmanli Beyligi meydana getirmek olan Timur, baslangiçta bu gayesine ulasmis görünmekteydi. Ayrica o, Yildirim Bâyezid tarafindan kurulmaya çalisilan Anadolu birligini de parçalamak istiyordu. Bu sebeple Anadolu beylerine ait bölgeleri Osmanlilardan atip yine eski sahiplerine verdi. Geriye kalan Osmanli ülkesini de Bâyezid`in dört oglu arasinda paylastirmisti Edirne`de bulunan emir Süleyman`a Rumeli`deki yerleri verip kendisine tabi oldugunu ifade eden hükümdarlik alâmeti olarak kemer, külah ve hil`at göndermistir. Diger sehzadelerden ısa çelebi Balikesir ve Bursa`da, Mehmed çelebi Amasya`da, Musa çelebi ise ısa`yi Bursa`dan çekilmeye mecbur ederek Bursa`da Timur`un al damgasiyla hükümdar olmuslardi.

Ankara Savasi`ndan sonra Anadolu`da sekiz ay kadar kalan Timur, uyguladigi siyasetin meyvelerini verdigini gördükten sonra Doguya dönüp çin seferine çikarken arkasinda biraktigi Anadolu`nun politik yapisi Sultan ı. Murad`in hükümdarligi sonundaki durumu andiriyordu. Timur, Bâyezid`in ele geçirdigi topraklari arka almisti. Böylece Sultan Murad`in Ankara`dan Akdeniz`e açtigi Osmanli koridoru kapanmis oluyordu.

Karamanoglu Mehmed Bey, Anadolu`nun üçte bir tanesini kaplayan ve içlerinde Hamidogullari ve Germiyanogullari`nin topraklarinin dogu bölgeleri ile Kayseri, ısparta, Antalya ve Alaiyye benzeri kentler bulunan büyük bir devletin basina getirilmisti. Timur, Anadolu`da Osmanlilara karsi koyabilecek bir güç meydana getirmek için böyle yapmisti. Mehmet Bey, Osmanlilar da dahil olmak üzere bütün beyliklerin emiri olarak ilân edilmisti.

Timur`un, Anadolu`da uyguladigi bu parçalama politikasi sonucunda Osmanli ülkesi sehzadeler arasinda taksim edilmis, on bir yıl süren ve tarihlerde Osmanli Devleti`nin parçalanmasindan dolayi “Saltanatta ara” denilen ve kanli hadiselerle dolu bir devrin açilmasina, fetihlerin durmasina, ıstanbul ımparatoru`nun türlü entrikalarla bu durumu körüklemesine sebep olmustu. Hatta bazi Avrupalilar, yeni bir Haçli Seferi düzenledikleri takdirde Osmanlilar`i Avrupa`dan atabileceklerini düsünür olmuslardi.

Ankara Savasi ve bunun sonucunda bir daha kalkinamamasi plâni ile Osmanli Devleti`nin parçalanmasi bu devlet için mühim ve büyük bir vuruş olmakla birlikte çeyrek asirda kendisini sür`atle toplamaya muvaffak olmasi bu devletin teskilât ve müesseselerinin saglamligini göstermektedir. Buna karsilik Hindistan, ıran, Azerbaycan, uzak, Suriye ve Ege Denizine kadar genis topraklar üstünde fetihlerde bulunmus olan Timur`un, ölümünden kisa bir müddet sonra devletinin ortadan kalkmasi, onun yalnızca tedhise dayali bir devlet kurdugunu göstermektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Çanakkale Dul sohbet Çanakkale Dul sohbet

Cebinizden Yemeyen Sohbet  Gelişen teknoloji ile girdiğimiz internette sohbet deneyimi elbette bir çok sitenin kurulması ile devam etti. Elimizde o kadar çok site var...

DEVAMI
Bursa Dul sohbet Bursa Dul sohbet

Sosyal hayatımızın bittiği bu karantina günlerinde yalnızlığımıza aynada bakıp sevimsiz bulduğumuz bir dönem. Yalnızlığın zor geldiği bir dönem. Kimseyle konuşamamanın ağırlığıyla yasıyoruz....

DEVAMI
Burdur Dul sohbet Burdur Dul sohbet

Yüz yüze Sohbet İmkânı   Chat odalarımız kişiler nasıl rahat ediyorsa o şekilde konuşabilsin diye yazılı ya da görüntülü olacak şekilde birbirinden...

DEVAMI