SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
harikaradyo.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Radyo Dinle – Radyo Tarihçesi

Radyo Dinle

Radyo dinle ile “Radyo” dediğimiz şeyin tanıtımından önce doğmuş olan, bugün hala hayatta olan insanlar olduğunu düşünmek garip gelebilir.
Ortalama bir şahsa “radyo” nun ne anlama geldiğini sorduysanız, kahvaltı yaparken fonda bıraktıkları plastik mutfak radyosunu, işe giderken dinledikleri yerleşik araç radyosunu ya da hatta taşınabilir, mp3 çalar aynısı bir cihaz, toplu taşıma araçlarında kulaklıkla dinleyebilirler (bu, 2000’lerin başlarındaki bir cihazdan daha çoksıdır ve artık olabildiğince eski kabul edilmektedir).
“Mutfak telsizi” ve araba telsizi uzun zamandır varlığını sürdürüyor, yalnız 21. yüzyıla doğru ilerledikçe, radyo ve radyo istasyonları kavramları teknolojideki ilerlemelerle gelişmeye devam ediyor.

Bu yüzyılın başından beri, düşünebileceğimiz ve direkt olarak internet üzerinden dinleyebildiğimiz ya da binlerce şarkıyı bilgisayarlarımızda saklayabildiğimiz herhangi bir şarkıyı çağırabiliyoruz ve akıllı telefonların tanıtımından bu yana, hareket durumundayken müziğe neredeyse sürekli basit erişime sahipti.
Peki neden radyo istasyonlarına aynı basit erişimi sunmuyorsunuz? Telefonunuzla, bilgisayarınızla ya da arabanızla dinliyor olun, dünyanın her köşesinden aklınıza gelebilecek herhangi bir stil ya da türden herhangi bir radyo istasyonunu dinleyebileceğinizi hayal edin.

Radyo nedir?

Yani, bir radyoyu elektronik bir araç olarak düşünebilseniz de, kelimenin çoğu anlamı ve tanımı vardır. Örneğin, fiil (“ birisini telsize bağlamak ”), ister bir odadan diğerine ister ülkeden ülkeye olsun, kablolara ihtiyaç duymadan bir yerden diğer bir yere dalgalarla enerji göndermek anlamına gelir. “Verici” adı verilen bir ekipman, bir “alıcı” tarafından alınan radyo sinyallerini gönderir. Bu yüzden 1930 ve 40’ların “kablosuz” terimi ev radyoları için kullanıldı, zira konsept nispeten yeniydi.

Radyo, 2000’lerin ortalarında mp3 çalarların ve iPod’ların ve daha yakın zamanda YouTube’un ve Spotify gibi akış hizmetlerinin yükselmesine rağmen, hala çoğu kullanım alanına sahip. Aslında, çoğu insan yeni teknolojiyle uğraşmak istemedi ve eski tekniklerine, bilhassa de yaşlı nesillere yapıştı. Bazı insanlar da radyoyu tercih etti zira sürekli olarak yeni şarkılara ve sanatçılara mp3 çalarlarla duymaları gerekmeyecek biçimde tanıdı.

Radyo hem daha gelişmiş hem de daha az gelişmiş ülkelerde hala önemlidir. Tayland ve Nikaragua gibi çoğu gelişmekte olan ülkede beslenme ve sağlık eğitimi gibi hususları öğretmek için bir eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Güney Afrika’da 150’den çok bağımsız radyo istasyonu bulunurken, 30 yıl önce Afrika’nın bütün kıtasında yalnızca 10 tane vardı.

Radyonun Tarihçesi

Tarih boyunca, radyonun gerçek babası kim olduğu tartışıldı, yalnız Nikola Tesla’nın 1893’te St. Louis’de kablosuz radyo göstermesine rağmen, Atlantik Okyanusu üzerinden ilk radyo sinyallerini ileterek yarışı kazanan Guglielmo Marconi oldu. İlerleyen yıllarda Birinci Dünya Savaşı’na giden radyo, esas olarak Mors kodu vasıtasıyla gemilere mesaj göndermek için kullanıldı, yalnız ticari olarak kullanılmadı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, neredeyse yalnızca ordu tarafından kullanıldı, yalnız o zamandaki teknoloji taşıyıcı güvercinlerin yerini alacak kadar gelişmiş değildi.
1920’lerin başında, radyo siviller arasında tanınmışlik kazanmaya başladı. ABD’de Pittsburgh radyo istasyonu KDKA, hükümet tarafından resmi olarak lisanslanan ilk şirket oldu ve ana şirketi Westinghouse halka kablosuz telsiz satmaya başladı. İngiltere’de Postane, yayıncılardan 100’e yakın lisans isteği aldı ve bu nedenden dolayı BBC’yi kurmaya karar verdi.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında, uygulamaları ve haber yayınlarını dinleyen kablosuz bir radyo etrafında oturup geçmişte yaygın bir aile haline gelmişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında, radyo savaş haberi İngiltere’nin dört bir yanındaki ailelere aktarılmasında hayati öneme sahipti ve halkın moralini artırmak için etkili bir araçtı.
1950’lerde televizyonun gelişiyle beraber, radyo uygulamaylama uygulamaları seri gösterilerden tanınmış müzik çalmaya geçmeye başladı. FM istasyonları AM istasyonlarını aştı ve Top 40 konsepti tanıtıldı ve daha sonra rock and roll’un evriminde önemli bir etken haline geldi.

Radyo istasyonlarının finansmanı

Finansman söz konusu olduğunda, radyo yayınlarının kamu yayıncılığı ve ticari yayıncılıkta bulunduğu iki ana kategori vardır.

Kamu yayıncılığı

Kamu yayıncılığı, bir radyo ya da TV kanalının finansmanını mali kazançtan ziyade kamu hizmeti amacıyla kamudan, hükümetten ya da her ikisinden alır. Açıklamayı basitlaştırmak için BBC’yi örneğin kullanalım. Bir BBC radyo istasyonunu dinlemek için herhangi bir ödeme biçimi gerekmez, yalnız canlı BBC TV izliyorsanız, her yıl bir lisans ücreti ödemeniz gerekir. Bu para, İngiliz hükümetinin bütün BBC’yi finanse etmek için kullandığı bir vergi gibidir ve bu nedenden dolayı istasyonlarını izlediğinizde ya da dinlediğinizde hiçbir reklam görmez ya da duymazsınız.

Ticari yayıncılık

Ticari yayıncılık, bir radyo ya da TV istasyonunun finansal kazanç sağlamak amacıyla bir şirkete ya da şirkete ait olması ve devlet fonları olmadan mevcut olmasıdır. Bunun yerine, bu şirketlerin yapacakları istasyonları ödediği diğer şirketlerin ürünlerinin reklamlarının ortak uygulamasına güveniyorlar.

Amerika’da ticari yayıncılık radyonun başlangıcından bu yana bir norm haline gelmişken, Avrupa çoğunlukla kamu yayıncılığı ile başlamıştır ve o zamandan beri reklamcılığa doğru ilerlemiştir.

Webradio nedir?

Web radyosu ya da daha sıklıkla internet radyosu olarak adlandırılan, sesi sürekli olarak internet üzerinden bilgisayarınıza aktaran bir teknolojidir. Bu, karasal radyoya çok benzeyen veri transferi kullanarak ses yayınlama yöntemidir ve her hafta 57 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

İnternet radyosu yayıncıları, istasyonlarını internet üzerinden kullanıcılarına iletmek için “akış” kullanır. Ses akışlarını dinlemek, her şarkıyı indirip bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekmediği anlamına gelir. Bunun yerine, bilgisayarınız ufak bir veri parçasını (genelde MP3 ya da AAC formatlarında) sürekli bir akışta, genelde dinlediğinizden biraz daha süratli indirir ve akışın bu bölümlerini geçtikten sonra bölümleri atar. Bu, bilgisayarınız üzerinde katiyen tam anlamıyla indirilmiş bir dosyanızın olmadığı anlamına gelir. İndirmeniz gereken radyo şovları podcast olarak tanımlanır.

İnternet radyosu kullanmanın en belirgin faydası, bulunduğunuz konumdan ötürü normalde dinleyemeyeceğiniz binlerce radyo istasyonuna erişimdir. Diğer bir üstünlük, anlık olarak dinleyebileceğiniz neredeyse sınırsız müzik ve canlı şovlara sahip olmaktır.

Radyo Rakamları

Radyo en fazla erişime sahip lider medya platformudur. % 93’ümüz FM / AM frekanslı hava dalgaları üzerinden ya da internet üzerinden,% 85 TV izleyicisinin ve% 50 PC kullanıcılarının aksine radyo dinliyoruz.
6 yaşın üzerindeki 295 Milyon Amerikalı insan her hafta radyo dinliyor ve Milenyum kuşağının 65 Milyondan fazla insanı dinliyor.
Radyo dalgalarının varlığı ve radyo iletiminin fizibilitesi 1860’larda James Clark Maxwell tarafından öngörülmüştür.
Haber / Konuşma / Bilgi radyo istasyonları, toplam radyo dinleyicilerinin% 11’lik payı ile en tanınmış istasyonlardan bazılarıdır.
Radyo yayınlarına atıfta bulunan ‘yayın’ kelimesi aslında tohumların geniş saçılması için tarımsal bir terimdi.
Kaynak: 2016 Nielsen Audio Today; Pew State of News Media 2015

İnternet radyo istasyonunu nasıl çalıştırabilirim?
İstasyonunuzun ses akışının sizden kitlenize nasıl geldiğine dair kısa bir açıklama:

Kaynak (Siz): Bilgisayarınız canlı ses ya da müzik olabilen ses üretir, daha sonra onu sürekli olarak bir servera gönderilen veri paketleri akışına çevirir.
Sunucu (Sağlayıcı): Akışınız servera ulaştığında temizlenir ve makul kanallara dağıtılır.
Dinleyici (Herkes): Yayınınız online olduğunda ve her yerde, servera ya da bir oynatıcı vasıtasıyla direkt olarak akış bağlantısı varsa, herkes ona bağlanabilir ve çıktınızı duyabilir.
Bir internet radyo istasyonu çalıştırmak kesinlikle zor değildir ve hiçbir şey yolunuza çıkmamalıdır, yalnız belirli bir miktarda özveri gerektirmez. Gerçekten başlatmanız gereken tek şey doğru programa sahip bir bilgisayardır, yalnız özel bir stüdyo alanı ve bazı iyi ekipman (örnek olarak iyi bir mikrofon) gibi yararlı olacak bazı şeyler vardır.
Donanımınıza sahip olduğunuzda, istasyonunuzu barındırmanıza ve online tutmanıza izin veren bir program indirmeniz gerekir. Icecast, MP3 formatında akış yapan kullanıcı dostu bir server projesine iyi bir örnektir. Ardından WINAMP’ı ve akışı gerçekte kitlenize ileten programı indirmeniz gerekir. Bunun için en yaygın uygulamalardan biri SHOUTcast.
İnternet istasyonu kurma ile ilgili tam bir rehber için şu bağlantıya göz atın:
Düşünülmesi gereken daha önemli bir şey, istasyonunuzda diğer grupların ve sanatçıların müziklerini çalma haklarının kazanılmasıdır. Müzik hakları söz konusu olduğunda farklı ülkelerin farklı yasaları vardır, yalnız Kuzey Amerika’da yılda aşağı yukarı 500 $ lisans satın almak mümkün olabilir, bu da size sanatçılara tek tek ödeme yapmak zorunda kalmadan kendi müziklerinizi çalma hakkını verir.

Podcasting nedir?

Podcast, dinlemek isteyen herkes tarafından abone olabilen bir dizi programın parçası olan bir dijital medya dosyasıdır (genelde ses yalnız video da olabilir). “Podcatcher” adı verilen uygulamalar ya da programlar, kullanmak mümkün olduğunda bir podcast’e abone olmak ve kendiliğinden indirmek için kullanmak mümkün ve akıllı telefonlarla kullanılmak üzere geliştirilmiştır; böylelikle dinleyiciler hareket durumundayken kullanabilir.

Bazı insanlar podcasting’i ticari radyo ve TV’ye bir alternatif olarak görür, zira Netflix ya da Amazon Prime gibi son teknolojilere benzer biçimde, kendi içeriklerini seçmelerini ve dinlemek istedikleri uygulamaları seçmelerini sağlar. Birçok kişi iPod’larına ya da telefonlarına daha önceden yüklenmiş yeni gereçlerin bulunmasının rahatlığını sever ve podcast’lerini işe giderken ya da akşam yemeği yaparken dinler. En sevdiğiniz programı dinlemek 45 dakikalık yolculuğunuzu çok daha katlanılabilir hale getirebilir!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

CAN YÜCEL – Sebepsiz Sevmektir Aşk CAN YÜCEL – Sebepsiz Sevmektir Aşk

https://www.youtube.com/watch?v=sRLdD63zZ9w CAN YÜCEL - Sebepsiz Sevmektir Aşk - Sebepsiz Sevmektir Aşk şiiri - Sebepsiz Sevmektir Aşk şiiri indir -...

DEVAMI
Leylim Ley –  Azerice Leylim Ley – Azerice

https://www.youtube.com/watch?v=h_nQDJscmNM Фарахманд Каримов - Лайло 2019 | Farahmand Karimov - Laylo 2019

DEVAMI
Afyon Seviyeli Sohbet Afyon Seviyeli Sohbet

Afyon Seviyeli Sohbet Seviye bizim işimiz sitemiz içinde her oda birbirinden güzel seviyeli insanlarla doludur. Afyon Seviyeli sohbet odalarımız...

DEVAMI