SOHBET'E BAĞLAN

Yeni Arkadaşlıklar İçin
harikaradyo.com

Türkiye'nin en farklı
sohbet odaları ile
yeni arkadaşlıklara.

Sehzadelerin Hakimiyet Mücadelesi

Sehzadelerin Hakimiyet Mücadelesi

Sayın Kulanıcılarımız bugünde size Osmanlı dönemin de Sehzadelerin Hakimiyet Mücadelesi bilgilerini Sunucagim.

Ankara bozgunu, sima sene zarfinda Anadolu`nun hemen hemen tamamina yakin bir kismi ile Rumeli`nin Tuna boylarina kadar en mühim yerlerini zapt eden Osmanli Devleti için büyük bir felaket olmustu. Ankara hezimeti ile bassiz bir hale düsen Osmanli Devleti`nin Rumeli`deki topraklari Hiristiyan devletlerle çevrili olmasina ragmen bu devletin yikilip ortadan kalkmayisi, onun ne kadar saglam temeller ve müesseseler üzerine kuruldugunu göstermektedir. Böyle tehlikeli bir devirde Balkanlar`da, Osmanli Devleti`ne karsi ayrilma yahut isyan etme seklinde bir hareketin görülmemesi, Osmanlilarin, buralarda yasayan Hiristiyan halka gösterdikleri âdilâne muameleden kaynaklanmaktadir. Müslüman Türkler, Balkanlar`daki Ortodoks halki, Katoliklerin baskisindan kurtarmak, onlarin dinî inançlarina kimseyi karistirmamakla din ve vicdan hürriyetine sayginin en güzel örneklerini vermislerdi. Gerçekten de hiç bir devletin yönetim tarzi, Osmanlilarin idaresi kadar iyi olamazdi. Balkan halklari bu gerçegi aşırı aci tecrübeler sonunda anlamislardi.

öyle anlasiliyor ki, Osmanli sehzadeleri arasindaki çekisme, Timur henüz sahnede iken ortaya çikmisti. Bu da Bursa`yi elde etme yüzünden olmustu. Nitekim Mehmet çelebi, ailesinin Bursa`daki topraklarini istemeye kalkismis, lakin Timur`un Musa çelebi`yi tutmasi yüzünden bundan vaz geçmisti. Babasi Yildirim Bâyezid ile beraber Timur`a esir düsen ve onun yaninda bulunan Musa çelebi, Timur`un destek ve yakinligini kazanarak, Bursa ve Karesi bölgesine hâkim olan kardesi ısa çelebi ile çatismaya girer. Bu mücadeleden basarili çikan Musa çelebi, Bursa`ya hâkim olur. fakat, Timur`un Anadolu`yu terk etmesinden sonra kuvvetlenen ısa çelebi, eski payitaht olan Bursa`yi yine ele geçirir. Maglup olan Musa çelebi ise Kütahya`daki dayisi Germiyanoglu`nun yaninda kalmaya mecbur olur. Muhtemelen oradan da Karamanoglu`nun yanina gitmisti.

Amasya`da bulunan sehzade Mehmed, Amasya, Canik, Tokat, Niksar ve Sivas taraflarinda bulunan yerli beylerden Kara Devletsah Kubadoglu, Gözleroglu, Köpekoglu, Kadi Burhaneddin Ahmed`in damadi Mezid Bey`le miicadele edip o havaliyi tamamen kendi nüfuz ve hükmü altina almisti. Subasi Eyne Bey`in tavsiyesi ile Bursa taraflarinda bulunan biraderi ısa çelebi`ye müracaatla Anadolu`yu aralarinda taksim etme teklifinde bulundu ise de ısa çelebi`nin kendisinin büyük kardes oldugunu söyleyip teklifi red etmesi üzerine Ulubat`ta baslayan muharebede (1404) ısa çelebi, maglub olarak öncelikle Yalova`ya, oradan da ıstanbul`a gitti. Edirne`de bulunan emir Süleyman`in, ımparator`dan ısa`yi istemesi üzerine, antlasma geregi olarak ısa Edirne`ye gönderildi.

Ulubat savasinda, Yildirim Bâyezid`in meshur komutanlarindan olup Mehmed çelebi`nin maiyetine giren Subasi Eyne Bey ile ısa çelebi`nin yaninda yer alan Sari Timurtas Pasa maktul düsmüslerdi. Savasi müteakip Bursa`ya giren Mehmed çelebi, hükümdarligim ilân etmesine ragmen, bir ihtiyat tedbiri olarak Timur`un adinin da bulundugu para bastirarak zekice bir politika takip etmistir. “Sikke-i müstereke” adi ile anilan bu paranin Bursa`da hicrî 806 tarihinde basildigi anlasilmaktadir. Mehmet çelebi, daha sonra Germiyanoglu Yakub Bey`in yaninda bulunan babasinin cesedini getirterek camiinin yanina gömdürmüstür.

Anadolu`daki bu mücadeleler devam ederken, en büyük sehzade olan Süleyman çelebi (emir Süleyman), Edirne`de Hiristiyan unsurlarin destegiyle güvenlik içindeydi. Bu esnada Sirbistan`da Lazar`in yerine geçen oglu Stefan (ıstefan) hüküm sürüyordu. Georg Brankoviç de cenup Sirbistan`da gücünü yaymaya çalisiyordu. emir Süleyman, bu iki Sirp prensin çatismalarindan istifade etmeyi basardi. O, babasinin Anadolu topraklarini ele geçirmek ve kardeslerini ortadan kaldirarak Osmanli Devleti`ni tekrardan eski durumuna getirmek istiyordu. Bu gayesini gerçeklestirebilmek için Selanik, Makedonya`nin bir bölümü, Mora, Trakya kiyilari, Marmara ve Karadeniz`de ıstanbul`a en yakin kiyi kasabalari verilmek suretiyle Bizans`şafak para ve askerî yardim saglandi. Bizans`in daha önce Osmanlilara ödemek zorunda oldugu vergi de kaldirildi. Böylece emir Süleyman, kendi kardeslerine karsi yardim saglamak için agir bir bedel ödemis oluyordu. Kendisine en büyük rakip olarak Mehmed çelebi`yi gören emir Süleyman, güçlü bir ordunun basinda ısa çelebi`yi Bursa üzerine gönderir. Mehmed çelebi`ye bagli kalan Bursa`lilarin mukavemeti üzerine muvaffak olamayan ısa çelebi, Bursa`yi atese verip yaktiktan sonra, Kastamonu`da bulunan ısfendiyar Bey`in yanina çekilir. Onunla ittifak şeklinde bulunan Aydinoglu Cüneyd, Saruhanoglu Hizirsah Bey ve Menteseoglu ılyas Beylerle Mehmed çelebi üzerine varip onunla savasmak istemisti. lakin bu son tesebbüsünde de muvaffak olamayinca Karaman iline siginmak ister. lakin bu arzusunu gerçeklestiremeden Eskisehir yakinlarinda yakalanarak öldürülür. Cesedi, Bursa`da Murad Hüdavendigâr türbesi yanina gömülür. ısa çelebi`nin öldürülmesi üzerine onunla ittifak halinde bulunan ve yukarida bayağı geçen Ege beylikleri, Mehmed çelebi`nin hükümdarligini tanimak durumunda kalirlar. Böylece Mehmed ve Süleyman çelebiler, devletin Anadolu ve Avrupa bölümlerinin hükümdarlari oldular.

ayrıca emir Süleyman, devletin tamamini istiyordu. Bu sebepten ordusu ile kardesinin üzerine varip evvela Bursa, sonra da Ankara`yi zapt etmisti. Bu kayiplardan sonra Amasya`ya çekilmek mecburiyetinde kalan Mehmed çelebi, mücadeleden vaz geçme niyetinde degildi. Nitekim 1406 yilinda Yenisehir ovasinda kardesi komut Süleyman ile savasmis, fakat maglub olarak tekrar Amasya`ya çekilmis ise de onu Rumeli`ye dönmek durumunda birakmak için çareler aramaya baslamisti. Anadolu`da dört yil kadar kalan emir Süleyman`in, Sivrihisar yüzünden Karamanlilar`la arasinin açilmasini firsat bilen Mehmed çelebi, yeni bir taktik tecrübe ederek Karaman`da bulunan kardesi Musa çelebi`yi kendisine bagli kalmak sartiyla Rumeli`ne göndermeye karar verir. Bu maksatla Karamanlilar`la Kirsehir`in Malya ovasinda bulunan Cemale kalesinde bulusan Mehmed çelebi, Candaroglu ısfendiyar Bey ve Eflak voyvodasi Mirçe ile de müzakerelerde bulunmustu. Onlarin da muvafakati üzerine Candar iline gelen Musa çelebi, Temmuz 1409`da Sinop`şafak gemilerle Eflâk`a geçer. Gerçi emir Süleyman`in giiçlenip kendi bagimsizligini tehdid etmesinden korkan Eflâk`in ve Sirp krali Stefan`in da destekleri saglanmisti. Musa çelebi, Eflâk`ta prensin kizi ile evlendi. Böylece Türkler, Ulahlar, Sirplar ve Bulgarlar`dan olusan bir ordu toplamayi basaran Musa çelebi, Edirne üzerine yürür.

Musa çelebi, ıstanbul`a kaçmak üzere yola çikan emir Süleyman`in yakalanip öldürülmesi ve bütün timarli sipahiler bunun gibi sancak beylerinin de kendisine bagliliklarini bildirmeleri üzerine Rumeli`deki Osmanli eyaletlerinin yegane hâkimi olarak Edirne`de tahta geçer. Böylece buyruk Süleyman`in devleti, daha yetenekli ve enerjik Musa çelebi`ye kalmisti. Gerçekten, yürekli, cesur, faal bir kimse olan Musa çelebi, çelebi Mehmed`e olan bagliligini red ve inkâr ederek hükümranligini ilân eder. Subat 1411 yilinda gerçeklesen hükümdarlik ilânindan sonra adina nakit bastiran Musa çelebi, gerçek bir hükümdar benzeri davranmaya baslar. Saray protokol ve merasimlerinde eski Osmanli saray geleneklerini kurmaya yeniden tesis etmeye çalisir.

Musa çelebi, buyruk Süleyman`a yardim eden Sirp despotu Stephan Lazaroviç üzerine yürüyerek önemli bir maden sehri olan Novo Brodo`yu zapt eder. Pravati ve köprü kalelerini de ele geçirmek suretiyle, karisiklik döneminde Osmanlilar`in Balkanlar`da kayb ettikleri topraklan arka alir. Bu esnada emir Süleyman`in Rumeli`ye geçisi esnasinda Bizans`a biraktigi sahaların çogunu geri alan Musa çelebi, böylece Bizans`i da cezalandirmaya çalisiyordu. ıstanbul`u karadan ve denizden kusatma altina saha Musa çelebi, 1411 yilinda Silivri`ye gelmis ve ıstanbul`u açlikla teslime zorlamak istemisti. çagdas kaynaklarin ifadesine göre Musa çelebi`nin tutumundan çekinen Manuel, Venedikliler`in de yardim etmemeleri üzerine sehri teslim etmeye karar verir. fakat daha evvela Musa çelebi tarafindan Bizans`a gönderilen ve bilahare Manuel ile is birligi oluşturan Candaroglu ıbrahim Pasa`nin tavsiyesi ile hareket eden Manuel, çelebi Mehmed`i Rumeli`ye geçirmek suretiyle ıstanbul kusatmasini kaldirmak tesebbüsünde bulunmakta. Nitekim, Gebze kadisi Fazlullah`i Manuel`e göndererek onunla anlasan çelebi Mehmed, öncelikle ıstanbul`a gelmis, 1412 senesinin Ekim ayinda da çatalca yakininda bulunan ıncegiz`de Musa çelebi ile savasa girmistir.

Kardesler arasindaki mücadele esnasinda sik sik taraf degistirmekle dikkat çeken bir sahsiyet vardir. Aydinoglu Cüneyd Bey adini tasiyan bu zat, Aydin ilindeki mevkiini saglamlastirmak için bir sıra faaliyetlerde bulunmustu. ama sonunda çelebi Mehmet hale hâkim olup eski birligi saglayinca onu Nigbolu muhafizligina getirmek zorunda kalmistir. bununla beraber ona güvenemeyen çeîebi Mehmet, onu bölgesinden alip uzaklastirmak ihtiyacini duymustu.

Baslangiçta gayet halim selim görünen Musa çelebi`nin, sonralari katı bir tavir takinarak gerek beylerinin gerekse askerlerinin kendisine olan bagliligini kayb etmesi, yenilmesinde büyük bir rol oynamistir. O, Sofya`nin güneyinde bulunan Samakov kasabasi civarindaki çamurlu sahrasindaki savasta ordusunun maglub olmasi üzerine yarali olarak Eflâk`a dogru kaçmak isterken yakalanip on Temmuz 1413`te öldürülür. Musa çelebi`nin ölüm haberi, büyük bir üzüntüye neden olmustu. Nasinin Bursa`ya gelmesi üzerine sehri muhasara eden Karamanoglu Mehmed Bey, sür`atle arka çekilmek durumunda kaldi.

Musa çelebi`nin vefati üzerine Osmanli hanedaninin bölünmesi sona ermis oluyordu. çelebi Sultan Mehmed, babasinin topraklarini tekrardan toparlamaya gayret ediyordu. Onbir yil süren bu karisiklik döneminden sonra Osmanli Devleti, Güneydogu Avrupa`daki tüm stratejik noktalari, Edirne, Sofya ve üsküp`ü; Dogu Balkanlar`da da eski sehir ve yerlesim bölgelerini yine elde etmis oldu. Bunun yalnızca bir istisnasi vardi o da çelebi Sultan Mehmed`e yardim karsiliginda Sirbistan`a birakilmis olan Nis`ti.

 

HarikaRadyo.Com sitesi hem seviyeli sohbeti hemde güzel djlerin buluşması ile güzel bir ortam olmuştur sizde bu güzel ortama katılmak isterseniz yapmanız çok basit, Kendinize has bir takma isim yada kendi adınız ile giriş yapabilirsiniz. Şimdiden aramıza hoş geldiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Çanakkale Dul sohbet Çanakkale Dul sohbet

Cebinizden Yemeyen Sohbet  Gelişen teknoloji ile girdiğimiz internette sohbet deneyimi elbette bir çok sitenin kurulması ile devam etti. Elimizde o kadar çok site var...

DEVAMI
Bursa Dul sohbet Bursa Dul sohbet

Sosyal hayatımızın bittiği bu karantina günlerinde yalnızlığımıza aynada bakıp sevimsiz bulduğumuz bir dönem. Yalnızlığın zor geldiği bir dönem. Kimseyle konuşamamanın ağırlığıyla yasıyoruz....

DEVAMI
Burdur Dul sohbet Burdur Dul sohbet

Yüz yüze Sohbet İmkânı   Chat odalarımız kişiler nasıl rahat ediyorsa o şekilde konuşabilsin diye yazılı ya da görüntülü olacak şekilde birbirinden...

DEVAMI